¶ II. CHRISTENDOM-CHRISTENISME 4. Het kruissymbool

Christendom en Judaïsme, contradicties in de bijbel, de ethiek van de bijbel etc..

Moderator: Moderators

Plaats reactie
Gebruikersavatar
FonsV
Diehard
Berichten: 1021
Lid geworden op: 24 sep 2004 17:51
Locatie: HHW

¶ II. CHRISTENDOM-CHRISTENISME 4. Het kruissymbool

Bericht door FonsV »

Even een kort stukje tussendoor. :)

Het kruis als symbool zal voor altijd in het traditionele Christendom verbonden blijven met de schande, het lijden, het offer en de uiteindelijke glorie van Jezus Christus op de eerste Goede Vrijdag.

Tegelijkertijd moeten we vaststellen dat het kruis het meest voorkomende symbool was bij vele religies, duizenden jaren vóór het Christendom. Het kruis, als 'geheim' symbool, hoort bij de z.g. 'ambigrammen'. Een ambigram is een symbool dat zowel rechtop als ondersteboven hetzelfde is: swastika, yin yang, davidster en kruis (het eenvoudigste en wellicht het oudste).

De swastika (helaas sinds de laatste wereldoorlog voor altijd als 'symbool' verbonden met de Nazi's) is gevonden bij de oude Hindoes, bij de Boeddhisten, bij de indianen in Mexico en vele anderen. Het woord 'swastika' komt uit het Sanskriet en daar betekent het:'fortuin'.

Het kruissymbool blijkt voor te komen op de borst van mummies en men gaf het de dode in handen als een teken van 'incarnatie én een toekomstig nieuw leven'.
Het was gegraveerd in de achterkant van de scarabee, een ander symbool voor 'eeuwig leven'.

De 'Ankh' (een kruis met een cirkel op de top) was in de Egyptische cultuur een teken van eeuwig leven.

Een aantal geleerden denkt of vermoedt dat het kruis een versimpelde voorstelling is van zonnestralen.
Andere geleerden proberen de wereldwijde verspreiding van het symbool te verklaren door het te 'linken' aan andere symbolen als 'middelpunt', 'cirkel' en 'vierkant'.
Het kruis zou zijn 'betekenis' ontlenen aan de mogelijkheid een cirkel in vier even grote parten te kunnen delen.
En zo zijn er nogal wat 'bespiegelingen'. :)

Maar later, in een bijdrage onder de titel 'Geest en materie' kom ik er nog uitvoerig op terug.

Groeten.

Fons.
Jutter
Ervaren pen
Berichten: 567
Lid geworden op: 21 okt 2004 22:05
Locatie: Den(k) Helder

Bericht door Jutter »

Ah de zon. 8) De bron van alle leven op aarde.

Zou het dan toch zo zijn, dat delen van de wereld elkaar over de kling aan het jagen zijn, omdat ze het niet eens kunnen worden over hoe ze de zon zullen noemen?
~Als je het denken aan pappa overlaat, blijf je een kind.~
The ?uestionmark Shaped Hole :a rationalist's fairytale in the making.
Gebruikersavatar
Donnie Darko
Forum fan
Berichten: 114
Lid geworden op: 23 sep 2004 10:40

Bericht door Donnie Darko »

Jutter schreef
Ah de zon. De bron van alle leven op aarde
Ook leuk om te weten over de zonnecultus is

De zon heeft '12 discipelen' dat zijn de twaalf maanden en de 12 tekens van de dierenriem
De zon is het 'licht van de wereld'
De zon loopt op het water
en de leukste : De zon 'sterft' op 22 december, met andere woorden ze stopt haar beweging zuidwaarts, en na 3 dagen 'herleeft' ze op 25 december en zet haar beweging noordwaarts in
Een God die een hel schept van eeuwige duisternis en pijn, verdient als enige om erin te branden.
Plaats reactie