Bron: standaard.beWie niet betaalt, krijgt geen hostie
Geen hostie meer voor Duitsers die geen kerkbelasting betalen.
Duitse katholieken die weigeren een kerkbelasting te betalen, krijgen vanaf maandag geen sacramenten meer en mogen geen peter meer worden van een kind. Dat staat in een decreet van de Duitse Bisschoppenconferentie.
Volgens een negentiende-eeuws gebruik moeten Duitsers zich opgeven als religieus of niet-religieus. In het eerste geval betalen ze een belasting. Als ze nadien van gedachten veranderen, moeten ze een procedure starten om uit de kerk te stappen. Dat gebeurt de jongste tijd steeds vaker door de vele pedofilieschandalen die losbarstten sinds 2010.
De Duitse Bisschoppenconferentie werd ongerust en publiceerde daarom een decreet om het tij te keren: iedereen die uit de kerk stapt, kan voortaan fluiten naar de eucharistie (het hostie-moment), het vormsel of de ziekenzalving, tenzij ze in levensgevaar verkeren. Ze mogen ook geen peter meer worden.
Eerst berouw, dan pas begrafenis
'Als iemand die uit de kerk is gestapt wil trouwen, moet hij toelating vragen aan de lokale religieuze autoriteiten', staat ook in het decreet. 'Voorwaarde is dat hij belooft gelovig te blijven en zijn kinderen op te voeden volgens het katholieke geloof.'
Ook kan een religieuze begrafenis geweigerd worden, als de persoon die uit de kerk stapt geen berouw toont voor zijn dood.
De progressieve katholieke beweging "Wir sind Kirche" (Wij zijn de kerk) reageert kritisch. 'In plaats van de oorzaken aan te pakken waarom mensen in groten getale uit de kerk stappen, is het bisschoppendecreet een dreigement van de kerk aan het volk. Het zal mensen niet motiveren om gelovig te blijven.'
Geen probleem
