Kerkelijke recessie dreigt

Opvallende zaken, schokkende gebeurtenissen, bizarre verhalen enz. Valt je iets op in de media zet deze artikelen dan hier!!

Moderator: Moderators

Plaats reactie
Gebruikersavatar
PietV.
Erelid
Berichten: 14510
Lid geworden op: 21 sep 2004 20:45
Locatie: Rotterdam

Kerkelijke recessie dreigt

Bericht door PietV. »

Auteur W.B. Kranendonk afkomstig uit het reformatorisch dagblad

Wie een autotocht maakt over de Veluwe, verbaast zich mogelijk over de vele nieuwe kerkgebouwen. Het vooruitzicht van kerkelijk Nederland is echter verre van positief, een recessie dreigt. Waar ligt de oplossing?

Deze weken worden op de Veluwe in twee nieuwe kerkgebouwen voor het eerst diensten gehouden, één in Ede en één in Scherpenzeel. Het gaat kennelijk goed met het orthodox-kerkelijk deel van de bevolking.

Vluchtige voorbijgangers trekken die conclusie al snel. Toen de areligieuze historicus Maarten van Rossem anderhalf jaar geleden samen met EO-presentator Andries Knevel het immense kerkgebouw van de gereformeerde gemeente in Nederland te Barneveld bezocht, was hij oprecht verbaasd. „Dat dit in Nederland nog bestaat. De kerk is hier springlevend”, was zijn commentaar.

Van Rossem is niet de enige die dit denkt. Maar bij wie echt nauwkeurig kijkt, slaat de twijfel toe. Er zijn signalen dat de kerk –ook binnen de gereformeerde gezindte– op haar retour is.

De Amerikaanse journalist en predikant John S. Dickerson publiceerde vorige maand een alarmerend boek met de veelzeggende titel ”The great evangelical recession”. Hij waarschuwt dat de evangelicale wereld in de Verenigde Staten aan de vooravond staat van een grote, langdurige dip. Dickerson trekt de vergelijking met de financieel-economische crisis. „Wat zou er zijn gebeurd als tien jaar geleden een econoom in de wereld had voorspeld dat een grote, nimmer geëvenaarde crisis ons bedreigde? Ze waren er, maar ze werden niet serieus genomen. De handel liep goed, de inkomens stegen jaar op jaar, de huizenprijzen bleven onverminderd hoog en de aandelenbeurzen deden het voortreffelijk. Niemand hoorde of –als dat wel het geval was– luisterde naar de waarschuwing dat een crash aanstaande was; zeker niet de mensen die de positie hadden om op de rem te trappen.”

In eenzelfde situatie bevindt zich de evangelicale beweging nu in de VS, zo waarschuwt Dickerson. Het gaat immers goed met de evangelicals. Ze bouwen de ene megakerk na de andere, hebben tal van onderwijsinstituten en ze bezetten maatschappelijke sleutelposities. Zo comfortabel is de positie van de evangelicalen in de VS nog nooit geweest!

Maar schijn bedriegt, waarschuwt de gelauwerde journalist en predikant. Het evangelicale christendom in de VS wacht een diepe crisis. Daarvoor somt Dickerson zes belangrijke oorzaken op, die zich ook nog eens thans samenballen. En juist dat laatste is het meest bedreigend.

Dickerson wijst op de volgende tendensen:

1. De ledenaantallen misleiden.

Weliswaar worden er in de VS megakerken gebouwd en ontstaan nieuwe gemeenten, maar hun groei heeft niet te maken met aanwas van buitenaf. Er is sprake van ‘transfers’: leden stappen over van de ene kerk naar de andere. Daarbij komt dat de groei van de evangelicale beweging geen gelijke tred houdt met de groei van de bevolking. Dat betekent dat deze stroming per saldo getalsmatig inlevert.

2. De aversie tegen orthodoxe christenen neemt snel toe.

Christenen zijn wel bezorgd over de groeiende onverdraagzaamheid jegens hen, maar peilen niet de ernst van de ontwikkeling. De macht van de homolobby en van de atheïstisch, libertijnse beweging wordt in ernstige mate onderschat. Het atheïsme is de snelst groeiende beweging in het Westen. Kenmerkend is dat ze een uitgesproken antichristelijk karakter draagt. Alles wat aan het christelijk geloof herinnert, moet worden uitgebannen. Wie de huidige ontwikkeling doortrekt naar de komende jaren, kan niet anders dan een anti­christelijke samenleving verwachten.

3. De onderlinge verdeeldheid neemt toe.

Terwijl de kerk krimpt, worden onderlinge verschillen uitvergroot en uitgespeeld. Kleine punten worden tot grote zaken gemaakt. Mede onder invloed van het post­modernisme, waarin ieder zijn eigen waarheid construeert, neemt de bereidheid af om de ander de ruimte te bieden en tegelijk vast te houden. Daarbij hebben bronnen die vanouds vaststonden, Bijbel en confessie, steeds minder zeggingskracht. Het gaat er velen niet om wat Gods Woord zegt, maar hoe zij het persoonlijk ervaren. Ze willen zich alleen maar laten gezeggen wat hun uitkomt. Dat leidt tot een diversiteit binnen het orthodoxe christendom waardoor alle slagkracht en het eenduidige getuigenis verloren gaan.

4. De geldstromen drogen op.

De evangelicale beweging in de VS floreerde jarenlang onder andere door forse steun van vermogende geldschieters. Dat gaat veranderen. Drie redenen: de economische crisis doet de portemonnee van leden slinken. Bovendien heeft de gulheid van mensen geleden onder het materialisme. Nu ze minder inkomen hebben, willen ze vasthouden aan hun luxe. Tot nu toe worden de inkomstencijfers van kerken nogal eens geflatteerd door legaten. Maar ook dat zal minder worden, vreest Dickerson.

5. Kerken lijden aan bloedverlies.

Elk jaar nemen vooral jongeren en jong­volwassenen afscheid van de kerk. In een aantal gemeenten is opvallend dat de generatie tussen de 20 en de 35 jaar verhoudingsgewijs klein is. De consequenties daarvan zullen zich de komende vijftien jaar gaan laten voelen.

6. Kerkelijk onderwijs beperkt zich tot gezellig gebabbel.

De onderwijzing in de christelijke leer is in veel gemeenten verschraald tot het gesprek op voet van gelijkheid tussen predikant en catechisant. Catechese is niet meer ambtelijke onderwijzing in de Bijbelse leer, maar gewoon een aardige discussie geworden. Voorgangers moeten volgens Dickerson inder­daad heel goed luisteren naar de vragen van jongeren, maar daarna hun met hun ambtelijk gezag gedegen onderwijs geven. En daar schort het aan.

Dickerson heeft zich gericht op de situatie van de Amerikaanse evangelicalen. Die is natuurlijk niet een-op-een te vergelijken met die van de gereformeerde gezindte in Nederland. Maar toch, wie de zes trends toepast op de omstandigheden in ons land, wordt bepaald niet vrolijk.


De auteur wijst naar de Amerikaanse situatie. Maar in Nederland zal de situatie weinig verschillen.
Religie: Jezelf elke dag voorliegen tot je erin gaat geloven!
Gebruikersavatar
Optimist
Forum fan
Berichten: 321
Lid geworden op: 03 jan 2013 15:09

Re: Kerkelijke recessie dreigt

Bericht door Optimist »

Puntje 2 is hilarisch. Ik ga er niet dieper op in dan dit. Ik kan mijn tijd wel beter besteden. (Maar Opti, waarom heb je dan dit bericht getypt? Euh....)
Worf: I prefer Klingon beliefs.
Kira: I suppose your gods aren't as cryptic as ours.
Worf: Our gods are dead. Ancient Klingon warriors slew them a millennia ago. They were more trouble then they were worth.
Gebruikersavatar
Doppelgänger
Bevlogen
Berichten: 1734
Lid geworden op: 07 jun 2011 12:01

Re: Kerkelijke recessie dreigt

Bericht door Doppelgänger »

"De macht van de homolobby..."

Ja, daarna kun je wel stoppen met lezen.
"For every subtle and complicated question, there is a perfectly simple and straightforward answer, which is wrong." - H.L. Mencken
Gebruikersavatar
PietV.
Erelid
Berichten: 14510
Lid geworden op: 21 sep 2004 20:45
Locatie: Rotterdam

Re: Kerkelijke recessie dreigt

Bericht door PietV. »

Doppelganger schreef:"De macht van de homolobby..."

Ja, daarna kun je wel stoppen met lezen.

Ja, het kost hen waarschijnlijk veel moeite om het te vertalen in groeperingen die opkomen voor gelijke rechten voor ieder individu.
Religie: Jezelf elke dag voorliegen tot je erin gaat geloven!
Gebruikersavatar
gerard_m
Superposter
Berichten: 5493
Lid geworden op: 21 mei 2010 15:49

Re: Kerkelijke recessie dreigt

Bericht door gerard_m »

De macht van de homolobby en van de atheïstisch, libertijnse beweging wordt in ernstige mate onderschat.

Hier wordt inderdaad een erg vreemd verband gelegd. Gelijke rechten voor homo's heeft niets te maken met crisis in de kerk. Het staat kerken op geen enkele manier in de weg.
Het atheïsme is de snelst groeiende beweging in het Westen. Kenmerkend is dat ze een uitgesproken antichristelijk karakter draagt.
Dat is waar, maar ook dit hoeft kerken niet in de weg te staan. In een overwegend atheistische samenleving zou elke voorkeurspositie voor religie kunnen verdwijnen, maar kan iedereen nog steeds een kerk bouwen en een bijeenkomst houden. Hier is dus niets bedreigends aan.

De kerk zou trouwens beter open kunnen staan voor gezonde kritiek in plaats van het zien als een bedreiging.
Een volk dat voor tirannen zwicht, zal meer dan lijf en goed verliezen, dan dooft het licht. (H.M. van Randwijk)
Gebruikersavatar
Optimist
Forum fan
Berichten: 321
Lid geworden op: 03 jan 2013 15:09

Re: Kerkelijke recessie dreigt

Bericht door Optimist »

De antithese doet het blijkbaar nog erg goed. 'Ze zijn allemaal tegen ons!'
Worf: I prefer Klingon beliefs.
Kira: I suppose your gods aren't as cryptic as ours.
Worf: Our gods are dead. Ancient Klingon warriors slew them a millennia ago. They were more trouble then they were worth.
Gebruikersavatar
Fish
Ontoombaar
Berichten: 11211
Lid geworden op: 14 sep 2008 10:44
Locatie: Aan de kust.

Re: Kerkelijke recessie dreigt

Bericht door Fish »

gerard_m schreef:
Het atheïsme is de snelst groeiende beweging in het Westen. Kenmerkend is dat ze een uitgesproken antichristelijk karakter draagt.
Dat is waar,
Een 'beweging' is een netwerk van groepen mensen en organisaties en dat zie ik toch echt niet hoor. Of je moet het humanisme bedoelen.
Het goddelijke onderscheidt zich niet van het niet bestaande.
Gebruikersavatar
chromis
IT Tech. & Moderator
Berichten: 2314
Lid geworden op: 18 apr 2005 12:55
Locatie: Zuid Limburg

Re: Kerkelijke recessie dreigt

Bericht door chromis »

Los van puntje 4 (over de opdrogende geldstromen) vermoed ik dat er toch genoeg rijke christenen zijn die in principe voor de schone schijn toch wel een kerk willen financieren. Althans dat zou dan nutteloze nieuwe kerken kunnen verklaren. Eigenlijk is het een soort mosterd zonder maaltijd :D

n.b. een dalende trend m.b.t. het aantal Roomse kerkgangers in Nederland is bij KASKI al jaren te zien: http://www.ru.nl/kaski/onderzoek/cijfer ... rkgangers/" onclick="window.open(this.href);return false;. De cijfers na 2011 staan er (helaas) niet op.
“But Marge, what if we chose the wrong religion? Each week we just make God madder and madder.” - Homer Simpson.
Gebruikersavatar
The Prophet
Bevlogen
Berichten: 2869
Lid geworden op: 09 mei 2007 14:24
Contacteer:

Re: Kerkelijke recessie dreigt

Bericht door The Prophet »

Puntje 2 is nogal curieus, ja. Krijgen christenen in de US and A eindelijk een beetje tegenwind, doen ze net of ze vervolgd worden en de samenleving "anti-christelijk" gaat worden. Niet-christelijk is voor hun zo'n beetje hetzelfde als anti-christelijk, vermoed ik.

Het verschuivingseffect is wel waar, ook in Nederland. Die nieuwe kerken lijken populair, maar je ziet niet welke kerken daardoor leeglopen. Het christendom is een groepsgebeuren, dus grote groepen en kerken hebben meer aantrekkingskracht dan kleine die langzaam vergrijzen en leeglopen. Het is precies dat gevoel dat Maarten van Rossem al noemde dat men probeert op te roepen: "zie je wel, we zijn er nog". Mensen willen graag bij de winnaars horen.
Omni Padhni Disney Iceman Acme Leary Marx Illuminatus Christus Clark
Plaats reactie