Jehovah’s Getuigen vinden dat hun interne rechtssysteem boven de ‘wereldse autoriteiten’ staat. Mannelijke ouderlingen treden op als rechter. Zij volgen de richtlijnen van het internationale hoofdkantoor in de Verenigde Staten, blijkt uit interne documenten die Trouw in handen heeft.
Misbruikslachtoffer Marianne de Voogd: “Jehovah’s Getuigen houden daders de hand boven het hoofd. Misbruik wordt opgelost door de eerste beste boer die ouderling is, die er nul verstand van heeft.” Een ander slachtoffer noemt de Jehovah’s Getuigen een ‘paradijs voor pedofielen’.
Als misbruik ontdekt wordt, is het moeilijk om intern tot veroordeling te komen. Daarvoor zijn volgens de Jehovah’s Getuigen twee getuigen nodig. Die zijn er bijna nooit bij misbruik. Als het tot veroordeling komt, mag de dader bijvoorbeeld niet meer hardop voorgaan in gebed.
Alleen als de dader geen spijt betoont, kan hij uit de gemeenschap gezet worden. Andere leden worden niet geïnformeerd over eventueel gevaar, want praten over een zaak zonder veroordeling, wordt opgevat als laster of smaad. Op die grond kan iemand worden uitgesloten.
De bevindingen van Trouw zijn in lijn met een rapport dat een Australische onderzoekscommissie in november publiceerde.
Ik geloof niet dat ik hier verder commentaar bij hoef te zettenFrances Peters, ex-Getuige en coach voor mensen uit dwingende religieuze groepsculturen. “Ze zeggen: de kinderen moeten weerbaarder worden, terwijl zij ze juist zouden moeten beschermen.”
Lees ook:
Ouderling is rechercheur, rechter én psycholoog
Rogier Haverkamp wilde als ouderling bij de Jehovah’s Getuigen de misbruikte meisjes in zijn gemeente helpen. Hij vertelt hoe hij werd tegengewerkt. Haverkamps verhaal lijkt symbolisch voor de omgang met misbruik bij Jehovah’s Getuigen.
Of het normaal is dat een broeder uit de gemeente haar borsten betast, vraagt het zestienjarig meisje aan Rogier Haverkamp. Midden op straat in een rustige woonwijk in Vlaanderen staat de ouderling stil. Heeft hij dat goed gehoord? Naast hem staat een jonge zuster met wie hij de blijde boodschap van Jehova aan het verkondigen is.
Uit de verhalen wordt duidelijk dat slachtoffers van seksueel misbruik in veel gevallen geen hulp krijgen. Ook blijkt dat daders uit de wind worden gehouden en weinig wordt gedaan om ervoor te zorgen dat zij niet nog een keer in de fout gaan. Zo ontstaat een zeer onveilige situatie voor kinderen.